KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 1139148
*
nr 113 9148
Johannes Ravn
(1922-1991), Norge
Gouache, Johannes Ravn, 39x55
Johannes Ravn, född 1922 i Narvik, död 1991, målare.
Utrop:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 21 januari 2002
kl 16:00:00
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell europa europeisk gouache johannes ravn konst norden nordeuropa norge norsk skandinavien skandinavisk täckfärg vattenfärg
-
4050 Affisch
Andy Warhol (1928-1987), USA. Bianca Jagger, Moder..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:06
-
3188 Collage
Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:41
-
1018 Fotografi
Mattias Klum (f. 1968), Sverige. Naturmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:16
-
4090 Grafiskt blad
Eduard Wiiralt (1898-1954), Estland. Puulõike sünd..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:24
-
4029 Skolplanscher
3 st, modell äldre, bland annat "Groda", oramade, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:40
-
3447 Textiltavla
Mippe Wachtmeister (1928-2019), Sverige. Vitlökar...//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:11
*
Johannes Ravn
Johannes Ravn, född 1922 i Narvik, död 1991, målare.
nr 113 9148
Johannes Ravn
(1922-1991), Norge
Gouache, Johannes Ravn, 39x55
Johannes Ravn, född 1922 i Narvik, död 1991, målare.
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Sista tid för bud online: |
måndag 21 januari 2002 |
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell europa europeisk gouache johannes ravn konst norden nordeuropa norge norsk skandinavien skandinavisk täckfärg vattenfärg
-
4050 Affisch
Andy Warhol (1928-1987), USA. Bianca Jagger, Moder..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:06 -
3188 Collage
Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:41 -
1018 Fotografi
Mattias Klum (f. 1968), Sverige. Naturmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:16
-
4090 Grafiskt blad
Eduard Wiiralt (1898-1954), Estland. Puulõike sünd..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:24 -
4029 Skolplanscher
3 st, modell äldre, bland annat "Groda", oramade, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:40 -
3447 Textiltavla
Mippe Wachtmeister (1928-2019), Sverige. Vitlökar...//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:11